Rusza przebudowa pętli w Kurdwanowie

//Rusza przebudowa pętli w Kurdwanowie

Pod koniec lutego br. ruszyły prace związane z budową „Trasy Łagiewnickiej”. Inwestycja ta w pierwszych miesiącach, od rozpoczęcia robót nie powodowała większych utrudnień w mieście. Za kilka dni rozpoczną się prace związane z przebudową pętli na Kurdwanowie – to w tym miejscu planowana jest budowa nowej linii tramwajowej, która połączy Kurdwanów m.in. z Ruczajem (torowisko o łącznej długości 2,3 km). W ten weekend pojawią się pierwsze zmiany dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Kurdwanowie (na ulicy Witosa, w rejonie skrzyżowania z ulicami Brzeską i Porucznika Halszki), które potrwają do końca wakacji.

Aby prace związane z przebudową mogły przebiegać sprawnie, przez kilka dni – od soboty, 23 czerwca, do poniedziałku, 25 czerwca – pętla zostanie zamknięta i nie będą do niej dojeżdżać tramwaje. Zostanie ona w tym czasie przystosowana dla tramwajów dwukierunkowych takich, które będą mogły zmienić kierunek jazdy przed pętlą. Dla pasażerów zostanie uruchomiony autobus zastępczy – linia 750.

Roboty związane z przebudową pętli na Kurdwanowie mają być wykonywane od lipca do września br. Będziemy zabiegać, aby prace zakończyły się z końcem sierpnia, przed rozpoczęciem roku szkolnego , kiedy ruch w mieście będzie znacznie większy. – powiedział Krzysztof Migdał, Członek Zarządu Spółki Trasa Łagiewnicka.

Linia tramwajowa budowana w ramach inwestycji będzie przebiegać: od pętli w Kurdwanowie, wzdłuż rzeki Wilgi pod terenami między Sanktuariami Bożego Miłosierdzia oraz Św. Jana Pawła II, do ul. Zakopiańskiej. Torowisko posłuży szczególnie mieszkańcom Kurdwanowa, którzy dojeżdżają każdego dnia do Borku Fałęckiego czy na Ruczaj, a obecnie ich trasa jest znacznie dłuższa, prowadzi dookoła.

Nowe połączenia tramwajowe z Kurdwanowa to dodatkowych 5 przystanków, jeden z nich w tunelu podziemnym o długości 700 m, pod Sanktuariami w Łagiewnikach.

Realizacja projektu pn. „Budowa linii tramwajowej wzdłuż Trasy Łagiewnickiej” jest wspófinansowana ze środków funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

W okresie wakacyjnym wykonawca planuje realizację prac w rejonie ulic J. Turowicza oraz Zakopiańskiej.

Dzięki dofinansowaniu inwestycji ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju oraz środków Unii Europejskiej, Kraków może obecnie realizować część trzeciej obwodnicy miasta od strony zachodniej, czyli Trasę Łagiewnicką. Budowa jej, jest dla miasta i mieszkańców niezwykle ważna. Pozwoli ona na realizowanie przejazdów pomiędzy południowymi dzielnicami, z pominięciem wąskich ulic osiedlowych. Jednocześnie zaprojektowana jest w taki sposób, że wybudowane w trakcie prac na tej arterii tunele nie podzielą miasta na dwie części, a jedynie zintegrują ją z obecną infrastrukturą poprawiając ruch pojazdów. O znaczeniu tej inwestycji mówił, m.in. Premier Mateusz Morawiecki: „Trasa Łagiewnicka jest przykładem nowoczesnej sieci transportowej  pomyślanej tak, aby jak najlepiej służyć potrzebom gospodarczym Krakowa i całej Małopolski oraz podnieść jakość życia mieszkańców”.

Organizacja komunikacji publicznej została ustalona z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w następujący sposób:

W dniach 23-25 czerwca obowiązywać będą następujące zmiany:

  • linie 6, 24 i 50 – będą kursować na trasach czasowo zmienionych: od Salwatora (6), Bronowic Małych (24) i Krowodrzy Górki (50) do przystanku „Bieżanowska” bez zmian, następnie ul. Wielicką do Prokocimia. Częstotliwości i godziny kursowania pozostaną bez zmian (od dnia 23.czerwca br. obowiązywać będą wakacyjne rozkłady jazdy, w związku z czym, w dniu 25.czerwca br. linie 6 i 24 będą kursować z częstotliwością co 20 minut, natomiast linia 50 z częstotliwością co 10 minut);
  • linia 750 – zastępcza linia autobusowa kursująca na trasie: Kurdwanów P+R – Witosa – Nowosądecka – Bieżanowska – Wielicka – Wolska – Nowosądecka – Witosa – Kurdwanów P+R. Przystanek końcowo-początkowy „Bieżanowska” będzie zlokalizowany na ul. Wielickiej. Linia kursować będzie z częstotliwością od 5 do 10 minut.

Od wtorku (26 czerwca do co najmniej końca sierpnia) ruch tramwajowy na odcinku Bieżanowska – Kurdwanów P+R będzie odbywać się wyłącznie za pomocą tramwajów dwukierunkowych.

Od tego dnia zostaną wprowadzone następujące zmiany:

  • linia 6 – będzie kursować na stałej trasie Kurdwanów P+R – Salwator. Linia będzie realizować kursy we wszystkie dni tygodnia w godzinach 5:00 – 22:00, z częstotliwością co 10 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 20 minut poza godzinami szczytu i w dni wolne;
  • linia 24 – będzie kursować na stałej trasie Kurdwanów P+R – Bronowice Małe. Linia w okresie wakacji będzie realizować kursy z częstotliwością co 10 minut w dni powszednie oraz co 20 minut wieczorem i w dni wolne;
  • linia 50 – będzie kursować na trasie czasowo zmienionej Krowodrza Górka – Prokocim z częstotliwością co 10 minut.