Szybszy koniec prac na pętli w Kurdwanowie – z myślą o pasażerach

//Szybszy koniec prac na pętli w Kurdwanowie – z myślą o pasażerach

Od poniedziałku (24 września br.) krakowska oferta komunikacji miejskiej zostanie wzmocniona. Prace na pętli w Kurdwanowie, które prowadzone były od lipca, w związku z budową Trasy Łagiewnickiej zostały zakończone tydzień przez planowanym terminem. To pozwoli miastu jeszcze lepiej przygotować się na studentów rozpoczynających w październiku rok akademicki.

Trasa Łagiewnicka to jedna z najważniejszych inwestycji Krakowa najbliższych lat. Jej kluczowym elementem jest kolejna ważna dla miasta linia tramwajowa, która połączy os. Kurdwanów z ul. Zakopiańską – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa

Linia tramwajowa budowana w ramach inwestycji będzie przebiegać: od pętli w Kurdwanowie, wzdłuż rzeki Wilgi pod terenami między sanktuariami Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II, do ul. Zakopiańskiej. Torowisko posłuży szczególnie mieszkańcom Kurdwanowa, którzy dojeżdżają każdego dnia do Borku Fałęckiego czy na Ruczaj, a obecnie ich trasa jest znacznie dłuższa. Nowe połączenia tramwajowe z Kurdwanowa to 5 dodatkowych przystanków, a jeden z nich w tunelu podziemnym o długości 700 m, pod sanktuariami w Łagiewnikach.

Pętla

Prace na pętli w Kurdwanowie prowadzone były od lipca br., stanowiły one bardzo ważny etap przy całej inwestycji – budowie fragmentu trzeciej obwodnicy Krakowa. To w tym miejscu swój początek będzie miała nowa linia tramwajowa (torowisko o łącznej długości 2,3 km). W pobliżu pętli nadal prowadzone są intensywne roboty związane z budową tunelu pod ulicą Jerzego Turowicza (wraz z przebudową skrzyżowania ulic J. Turowicza, Z. Herberta, W. Witosa).

W tym tygodniu w związku z zakończeniem kolejnego etapu prac na tym skrzyżowaniu wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu. Natomiast jeśli chodzi o prace na samej pętli, udało się je zakończyć tydzień przed planowanym terminem. Dzięki temu regularne linie tramwajowe 6, 24 oraz 50 kursujące do Kurdwanowa wrócą na swoje stałe trasy już w poniedziałek. Te zmiany wpłyną pozytywnie na zwiększający się ruch w mieście, spowodowany napływem studentów, tych którzy zdecydowali się na studia na krakowskich uczelniach i rozpoczynają wkrótce rok akademicki lub kontynuują naukę.

Ruch w mieście powoli zaczyna się zwiększać. Oddanie więc pętli tydzień przed planowanym terminem pozwoliło miastu na przygotowanie odpowiednio wzmocnionej oferty przewozowej. Cieszymy się, że zaplanowany zakres prac udało się zrealizować i pętla będzie służyła pasażerom jak dotychczas – podkreślił Mariusz Piątkowski, Prezes Zarządu Spółki Trasa Łagiewnicka

Aby prace mogły przebiegać sprawnie konieczne było wyłączenie pętli w Kurdwanowie. Ten czas wykorzystaliśmy na budowę nasypu, po którym poprowadzona łącznica wyprowadzająca ruch tramwajowy z pętli na Kurdwanowie w kierunku Sanktuarium – wyjaśnił Krzysztof Migdał, Członek Zarządu Spółki Trasa Łagiewnicka.

Zanim pętla wróci do normalnego funkcjonowania w sobotę i niedzielę realizowany będzie  demontaż tzw. „przejazdówki”, która umożliwiała w trakcie robót dojazd tramwajom dwukierunkowym do Kurdwanowa. W tym czasie na odcinku od przystanku „Bieżanowska” do pętli wyłączony zostanie ruch tramwajowy, a do obsługi pasażerów skierowana zostanie zastępcza linia autobusowa nr 750

Realizacja projektu pn. „Budowa linii tramwajowej wzdłuż Trasy Łagiewnickiej” jest współfinansowana ze środków funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 – przypomina Marcin Korusiewicz, Wiceprezes Zarządu Spółki Trasa Łagiewnicka.